مقالات  

****************************************************************************************

اطلاعت مربوط به نوردکاری و خمکاری

****************************************************************************************  تاریخچه نورد

تاریخ راستین نورد به مفهوم امروزی آن ولی در شکل‌های بسیار ساده و اندازه‌های کوچک به سده هفدهم برمی گردد. به این صورت که دوغلتک چدنی در یک چهارچوب چوبی قرار داده می‌شد و فلزاتی چون قلع و سرب را نورد می‌کردند. هر چند پیش از این از غلتکها برای صاف کردن و فشردن مواد استفاده می‌شد، ولی ایده استفاده از غلتکها به منظور ایجاد کاهش در سطح مقطع فلز، در این دوره بوجود آمد.

www.felezformaria.com

*********************** نورد

در صنعت فلزکاري، نورد یک فرآیند شکل‌دهی است که در آن مواد اولیه فلزي جهت کاهش ضخامت و ایجاد یک ضخامت یکنواخت، از بین یک یا چند جفت غلتک عبور داده می‌شود.

باید یاداوری نمود كه روند تولید نورد یك كار پویا است و بایستی در جهت بهبود روند تولید مرتب تلاش نمود كه اهداف زیر میسر گردد :

- دسترسی به یك محصول دقیق با تلرانس های ابعادی و كیفیت خوب با خواص مكانیكی طبق استاندارد.

 -تحقیق حداكثر تولید یا به عبارت دیگر استفاده از حداكثر ظرفیت كارگاه

- حداقل بودن ضایعات

 -حداقل مصرف انرژی

- حداقل مصرف غلتك و سایر قطعات تكنولوژی مورد مصرف در روند تولید

- سهولت تنظیم كارگاه در حین تولید به نحوی كه حداقل مشقت و سختی كار و صدمات انسانی را به همراه داشته باشد.

www.felezformaria.com

*********************** نورد سرد

نورد سرد معمولا برای تولید ورق و تسمه با پرداخت سطحی و دقت ابعادی به كار گرفته می شود. همچنین در مواردی برای استحكام بخشی به ورق از طریق كار  مكانیكی از این فرایند شكل دهی استفاده می شود.

مهم ترین كاربردهای محصولات نورد سرد در اتومبیل تجهیزات خانگی مانند یخچال اجاق گاز، ماشینهای ظرفشویی و لباس شویی دستگاه های الكتریكی مخازن و تجهیزات ساختمانی هستند. صاف كردن ورق های نورد شده نیز از دیگر كاربردهای نورد سرد است.


نورد سرد در اصل نورد گرمی باشد که فرآیندهای بیشتری روی آن صورت گرفته است. دراین نوع نورد محصول در قالب های دمای پایین قرار می گیرد، جایی که قطعه پس از نورد آنیلی تا دمای اتاق سرد می شود.

www.felezformaria.com

*********************** نورد گرم

اولین كار گرمی كه روی بیش تر قطعات فولادی صورت می پذیرد نورد گرم است. دستگاه هایی كه نورد گرم را انجام می دهند، ‌از دو غلتك دو جهته به قطر بیش از 60 تا 140 سانتی متر تشكیل شده اند.

مهم ترین نكته ای كه فرایند نورد گرم را از نورد سرد متمایز می سازد، دمای آن است. هنگامی که دمای فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد باشد می توان به آسانی آن را شکل و فرم داد و همچنین می توان فولاد را در سایز های بزرگتری ساخت.

فولاد های نورد گرم معمولا کیفیت کمتری نسبت به فولاد های نورد سرد دارند به علت اینکه بدون تاخیر در پروسه تولید قرار می گیرند. نورد گرم در عملیات جوشکاری، ساخت و ساز، ساخت ریل و تیرآهن Iستفاده می شود.


AddThis Sharing Buttons