فلز فرم آریا

خدمات خمکاری استیل و دیگر فلزات

5(2 امتیاز)

ما در مجموعه فلز فرم اریا با بیش از 15 سال سابقه موفق خمکاری و همچنین سابقه همکاری بیش از ده ارگان دولتی و غیر دولتی اماده خدمات رسانی در زمینه خمکاری استیل و دیگر فلزات هستیم

در این مقاله موارد زیر را بررسی میکنیم

خمکاری استیل و سایر فلزات

1-خمکاری استیل چیست؟

2-انواع الیاژ استیل چیست؟

3-نکات مهم در هنگام خمکاری استیل کدام موارد هستند؟

4-موارد تاثیر گذار روی کیفیت خمکاری استیل چه مواردی هستند؟

5-برای خمکاری استیل از چه دستگاهی استفاده میشود؟

6-هزینه های خمکاری استیل چقدر است؟

7-خمکاری دیگر فلزات

1-خمکاری استیل چیست؟

 

خمکاری استیل  معمولاً بر روی انواع استیل فولاد استنلس استیل یا پروفیل یا قوطی انجام می‌شود.

 نوع توان و مراحل در هر کدام متفاوت است. اما باید گفت که به طور کلی خم از نظر  فرم دهی به دو دسته خم سرد و خم گرم دسته‌ بندی می‌شود.  در خم گرم از حرارت بر روی نقطه هم برای فرایند استفاده می کند. اما در خم سرد با استفاده از فشار و کشش انجام می‌شود.

 بدفرم شدن هم از موارد سوختگی مواد و از معایب خم گرم محسوب می‌شود. به همین علت است که در صورت امکان از خم سرد استفاده می‌شود. خم  استیل ورق ها با استفاده از تکه های نورد به ضخامت های مورد نظر تبدیل می گردد.

به صورت بلوم قطعاتی مقدم مربع مستطیل با ضخامت بیشتر از ۱۵ سانتیمتر است. پس از درگیر شدن با غلطک های مختلف و در شرایط حرارتی  به ضخامت اصلی درگیر و کشیده می‌شوند. برای خم کردن ورق ها  از دستگاه‌ هایی مانند خم دستی پرس برک  غلتکی و پرس های قدرتمند استفاده می‌شود.

2-انواع الیاژ استیل چیست؟

انواع استیل

استیل در کل 4 نوع دارد که در زیر می توانید آنها را مشاهده کنید :

 1. آستینتی
 2. فریتی
 3. مارتنزیتی
 4. داپلکس

در ادامه با ویژگی های این استیل ها آشنا خواهید شد.

 

فولاد ضد زنگ یا همان استیل انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • آستینتی : فولاد ضد زنگ آستنیتی در سری های 200 و 300 و با ترکیباتی مانند 16 تا 30 درصد کروم و 2 تا 20 درصد نیکل تولید می شود. این نوع استیل دارای سطح بسیار باکیفیت،, قابلیت شکل پذیری و مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش هستند. استیل آستنیتی به دلیل داشتن چنین ویژگی هایی محبوب ترین نوع استنلس استیل است.
 • فریتی : اگر بخواهیم بگوییم این نوع استیل چیست باید اشاره کنیم که فولاد ضد زنگ فریتی حدود 25 درصد از کل استیل جهان را تشکیل می دهد. این آلیاژها در زمان خم شدن یا برش خوردن خواصی مانند فولادهای کربنی از خود نشان می دهند و برخلاف گریدهای آستنیتی 304 و 316 به شدت توسط آهنرباها جذب می شوند. 
 • مارتنزیتی : فولادهای زنگ نزن ماتنزیتی دارای مقاومت و سختی بالایی هستند و اغلب برای عملیات حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. طیف وسیعی از آلیاژهای استیل مارتنزیتی وجود دارد که دارای 11 تا 17 درصد کروم در ترکیب خود هستند. گریدهای مارتنزیتی در هر دو حالت آنیل و سخت شده دارای خاصیت مغناطیسی هستند.
 • داپلکس : این نوع استیل ها دارای حداقل 11 درصد کروم هستند و در برابر خوردگی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. فولادهای ضد زنگ داپلکس از ترکیب استیل فریتی و آستینتی تشکیل می شوند و به همین دلیل هم مقاومت آنها در برابر خوردگی نسبت به سایر استیل ها افزایش پیدا کرده است.

خمکاری انواع استیل با مجموعه فلز فرم اریا :

خمکاری انواع استیل

ما در مجموعه فلز فرم اریا با سال ها تجربه و با استفاده از نیروهای مجرب خود و برنامه های دقیق ،استفاده از دستگاه های بروز و فن اوری های جدید خمکاری فولاد ضد زنگ یا همان استیل از جمله استیل استینی ،استیل فریتی،استیل مارتنزیتی را در اسرع وقت با قیمت مناسب انجام میدهیم .در صورتی که هرگونه سوال در این زمینه دارید میتوانید با ما در تماس باشید

شماره های تماس:

دفتر:    66132456-021                     

 کارگاه:  66132478-021

 فکس: 66223356-021

 مديريت :  09127283865 (زارع)

3-نکات مهم در هنگام خمکاری استیل کدام موارد هستند؟

یکی از مهمترین مواردی که باید در هنگام خمکاری به ان توجه داشته باشیم محاسبه خمکاری است که این محاسبه به صورت زیر در فلز فرم اریا محاسبه میگردد

 

شعاع (R): مقدار خمیدگی و انحنای ناحیه خم را مشخص می‌ کند که با توجه به طرح و شکل نهایی پروفیل مشخص می ‌شود. مقدار آن برابر با شعاع بیرون قالب یا غلتک است.

 • زاویه (Ɵ): زاویه خمیدگی نهایی بیرونی
 • مرکز ثقل (G): برای محاسبه طول اولیه به این پارامتر نیاز داریم.
 • طول اولیه (L): طول پروفیل موردنیاز برای خم‌ کردن

شیوه محاسبه طول اولیه در انواع پروفیل، مشابه ورق فلزی است، ولی یک تفاوت دارد. به‌ جای فاصله تا تار خنثی (K-factor)، باید فاصله تا مرکز ثقل محاسبه شود. فرمول طول اولیه برای همه مقاطع به ‌صورت زیر است:

طول اولیه = فاصله لبه تا مرکز ثقل 1 + میزان مجاز خم + فاصله لبه تا مرکز ثقل 2

برای محاسبه BA به ضخامت ورق (T)، زاویه خم (Ɵ)، شعاع داخلی (R) و ضریب K نیاز داریم.

4-موارد تاثیر گذار روی کیفیت خمکاری استیل چه مواردی هستند؟

در خمکاری استیل و همچنین فلزات دیگر عواملی دخیل و تاثیر گذار هستند عمده ترین مواردی که در کیفیت و افزایش کیفیت خمکاری موثر هستند را در اینجا بررسی میکنیم

1-نیرو مجرب با تجربه کافی: یکی از عواملی که تاثیر زیادی در تامین کیفیت در خمکاری دارد نیروی مجرب با تجربه کافی است .البته تمامی موارد خمکاری و فرایند ان توسط دستگاههای دقیق انجام میشود اما گاهی در هنگام خمکاری نیاز است از تجربه استفاده شود و کاربر اپراتور برای افزایش دقت و کیفیت مواردی را با استفاده از تجربه خود تغییر دهد

2-تامین مواد اولیه با کیفیت و مطلوب:در زمان خمکاری نیاز است مواد اولیه که شامل هر نوع فلزی میتواند باشد استیل یا سایر فلزات تامین شود.ازجمله عامل دیگر تاثیر گذار برروی کیفیت مطلوب خمکاری استیل و سایر موارد لازم است که از مواد اولیه با کیفیت مطلوب و کیفیت بالا استفاده شود تا ضریب کیفیت در خمکاری افزایش یابد

 

3-استفاده از دستگاه های با دقت بالا و بروز دنیا: از جمله موارد دیگری که میتواند در کیفیت خمکاری تاثیر گذار باشد .استفاده از دستگاههای با دقت بالا و فن اوری جدید است.زمانی که برای خمکاری استیل یا سایر موارد از دستگاههای با دقت بالا استفاده میشود در کنار سایر موارد دیگر ضریب کیفیت افزایش میابد.

 

4-اهمیت به دقت در خمکاری و صرف زمان کافی:اهمیت ،دقت لازم و صرف زمان کافی برای خمکاری یکی دیگر از معیار های مهم برای افزایش خمکاری استیل و سایر فلزات است

ما در مجموعه فلز فرم اریا با استفاده از تجربه در زمینه خمکاری و استفاده از سایر موارد سعی در افزایش کیفیت خمکاری داریم .همچنان اعتقاد داریم که کیفیت بیش از سایر موارد در خدمات ما مهم است .

5-برای خمکاری استیل از چه دستگاهی استفاده میشود؟

در حال حاضر شامل دستگاه های خودکار خم کن پانل و سلول های خمش با سرعت بالا است. دستگاه های ترمز پرس در انواع مختلفی از اندازه ها و انواع مختلف قرار دارند. اما اکثر آنها دارای قوچ هیدرولیکی با پانچ فوقانی هستند. فلز را به زیر فشار بیشتری فشار می دهند. ترمزهای پرس می توانند به صورت دستی یا اتوماتیک کار کنند و بسیاری از آنها به صورت رایانه ای کنترل می شوند.

 

خمکاری و برشکاری ورق های استیل با دستگاه‌های پرس برک cnc انجام می‌گردد. این دستگاه‌ها سی ان سی خود عملیات خمکاری را به ضخامت تنها چند میلی‌متر تا قطعه ای به طول ۲۰متر و… بر روی ورق های فلزی انجام می‌دهد.

دستگاه پرس برک cnc به دو صورت است که با اصطلاح داون فرمینگ و آپ فرمینگ گفته می شود. ورق فلزی حاصل از هر دوی این روش‌ها یکسان بوده است. در هیچکدام از روش‌ها، از نظر طرح و نوع قطعه‌ای که کار می‌شود، محدودیتی نیست.

 

خمکاری ورق های فلزی که از عملیات بسیار پر کاربرد در صنعت می باشد. برای موارد های مختلفی مانند ساخت باکس فلزی در صنعت الکترونیک ساختمان‌ سازی، دامداری، کشاورزی، کشتی سازی و در کارخانجات از آن استفاده می شود. 


خم کاری ورق های فلزی عملیاتی مکانیکی است  که در آن ورق ها را تحت فشار قرار داده است. باعث می‌شود که ورقه ها خم دار و زاویه دار شود. خم کاری آهن و ورق ها  دارای روش های گوناگونی می باشند. با توجه به جنس ضخامت همچنین طرح مورد نظر برای خم کردن و میزان خمش باید روش مناسب تعیین شود.

 

 ابتدا باید جنس ورقه فلزی را تعیین کرد که خمکاری ورق های فلزی به صورت گرم یا سرد اجرا شود. اگر کربن موجود در ورقه های فلزی بیش از ۱.۲ درصد باشد خمکاری این ورقها کاهش پیدا می‌کند. برای خم کردن باید ابتدا آنها را گرم کرد. ‌

معمولاً ورقه هایی که آهن نیستند و جز ورقهای آلومینیوم و روی می باشند. در حالت سرد خمکاری می کنند. در بیشتر موارد عملیات خمکاری ضخامت ورق را تغییر نمی‌ دهد. اما ممکن است در بعضی از اوقات ضخامت قسمتی از ورق فلزی تغییر پیدا کند. در خمکاری ورق فلزی در اثر بی دقتی ممکن است. ورق دچار ترک خوردگی یا چین خوردگی شود. پس باید قبل از خمکاری مقدار فشار وارد شده توسط پانچ دقیق محاسبه شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

6-هزینه های خمکاری استیل و سایر فلزات چقدر است؟

برای بدست اوردن و اطلاع از هزینه های خمکاری میتوانید با ما تماس بگیرید

به طور خلاصه هزینه های خمکاری استیل و سایر فلزات  شامل دوبخش است 

1-هزینه های فلز اولیه که به جنس و مقدار حجم یا وزن بستگی دارد و قیمت روز ان که در وزن ان ضرب میشود

2-هزینه های دستمزد خمکاری که ما در فلز فرم اریا دستمزد ها را جهت رفاه حال مشتریان ،خدمات خود را با قیمت مناسب ارائه میدهیم

7-خمکاری دیگر فلزات

ما در مجموعه فلز فرم اریا خمکاری و نورد تمامی فلزات را انجام میدهیم 

از جمله :

خمکاری اهن الات

خمکاری پروفیل و قوطی

خمکاری ورق از جنس اهن یا گالوانیزه یا استیل و غیره

خمکاری استیل 

خمکاری گالوانیزه

خمکاری الومینیوم

خمکاری تمامی فلزات

مجموعه اریا با نام رسمی فلز فرم اریا   با بیش از ده سال سابقه در خدمات خمکاری  با تجربه کارکرد با بیش از ده سازمان و ارگان مثل شرکت اب و فاضلاب تهران، شرکت نفت و شرکت های زیر مجموعه شرکت نفت،پیشرو صنعت اریا ،استافو و.. و هم اکتون با افزودن برش لیزر به لیست خدمات خود امادگی خود را جهت همکاری با سازمانها و شرکت های مختلف اعلام میدارد

آدرس:بازار آهن شادآباد-گلستان-بلوک 11-پ 132

شماره های تماس:

دفتر:    66132456-021                     

 کارگاه:  66132478-021

 فکس: 66223356-021

 مديريت :  09127283865 (زارع)

تهیه شده توسط فلز فرم اریا