فلز فرم آریا

زانویی پلی ایتلن چیست +کاربرد و نحوه تولید

0(0 امتیاز)

زانویی پلی ایتلن چیست +کاربرد و نحوه تولید

زانویی پلی ایتلن چیست +کاربرد و نحوه تولید

زانو پلی اتیلن چه نوع اتصالی می باشد؟

شاید شما ندانید زانو پلی اتیلن چیست و به چه کاری می آید و یا این که اطلاعات نسبتاً کمی از این نوع اتصالات داشته باشید، در این مقاله به بررسی این مورد میپردازیم

کاربرد، مزایا، چگونگی تولید، انواع اتصالات زانویی که با چه روش هایی به لوله یا تجهیزات دیگر متصل می شود را ارائه می کنیم، این مطالب به شما کمک می کند تا اطلاعات لازم را کسب کنید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

زانوی پلی اتیلن از انواع اتصالات پلی اتیلن است که برای متصل شدن به لوله یا شیرآلات می باشد، اتصال زانویی لوله کشی را در مسیر درست پیش می برد و با انواع مختلف در سایز ها و زوایای متنوع باعث تغییر مسیر دلخواه سیال در لوله پلی اتیلن می شود که برای خطوط انتقال و شبکه کاربرد خیلی زیادی دارند.

 

همانطور که متوجه شدید اتصالات زانویی وظیفه انحراف حرکت سیالات در شبکه های لوله کشی را دارد یا این طور بگوییم که مسیر حرکت خط صاف لوله پلی اتیلن را تغییر می دهد و به دو روش اتصال از طریق جوشکاری با جوش پلی اتیلن و اتصال پیچی بدون جوشکاری از طریق رزوه به لوله پلی اتیلن متصل می شود.

 

اتصال زانو پلی اتیلن تولید شده در زاویه های ۴۵ و ۹۰ درجه با سایز های گوناگون، یکی از راه اندازترین نوع اتصالات در لوله کشی است که باعث تغییر جهت دادن به مسیر لوله کشی می شود، پس تا به این جا به اتصالات زانویی که چه می باشند و در کجا استفاده می شوند اشاره کردیم و ادامه قیمت این اتصالات را بازگو خواهیم کرد.

قیمت زانو پلی اتیلن

مراکز فروشی هستند که می توان محصولات پلی اتیلن شامل لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن نظیر زانو پلی اتیلن را به شیوه های مختلف دریافت کرد، امروزه به دلیل مشغله های کاری و کمبود وقت برای جلوگیری از اتلاف انرژی و تایم، فقط با یک تماس می توان محصول مورد نظر را با بهترین قیمت دریافت کرد.

 

اندازه و ابعاد، فشار کاری، برند، ضخامت، نوع کاربرد و بسیاری موارد دیگر در قیمت گذاری اتصال زانویی تاثیرگذار است، برای استعلام آن از طراحان کالا بزرگ ترین مجموعه در زمینه فروش آنلاین است که محصولاتی با منصفانه ترین قیمت های بازار را ارائه می کند.

 

یکی از مزایای شرکت طراحان کالا که علاوه بر فروش انواع زانو پلی اتیلن ۴۵ درجه و ۹۰ درجه با ارزان ترین قیمت ها این است که این مجموعه از تولید کنندگان بزرگ این صنعت است که مصرف کننده می تواند هر نوع اتصالی را با ابعاد و زاویه دلخواه از طریق تماس و مراجعه به سایت سفارش خود را ثبت کرده و

محصول مورد نظر را با بالاترین درجه کیفیت دریافت نماید.

قیمت زانو پلی اتیلن با کیفیت از طراحان کالا

انواع اتصالات زانویی پلی اتیلن

هنگام تولید انواع اتصالات زانویی که از مواد اولیه پلی اتیلن تهیه شده اند با دو روش ماینری و تزریقی در بازار ارائه می شوند.

روش ماینری : مانند سیفون جوش فاضلابی که بصورت لوله ی S مانند که از چند زانو ۹۰ درجه به یکدیگر جوش خورده و مانع سرعت گرفتن فاضلاب در مسیر لوله کشی است، این روش به اینصورت است که از چند تکه زانو یا استفاده جوش به یکدیگر متصل شده اند.

روش تزیقی : این روش بصورت یکپارچه به روش تزریق پلاستیک است.

انواع اتصالات زانو پلی اتیلن با توجه به شرایط اجرایی به دسته بندی های مختلفی شامل اتصالات زانو جوشی، اتصالات زانو الکتروفیوژن و اتصالات زانو پیچی تقسیم می شوند که برای اتصال آن در شبکه های آب، فاضلاب و گاز به روش های جوشکاری پلی اتیلن یا بدون جوشکاری انجام می شوند.

در این قسمت از مقاله ما هر یک از این انواع زانو پلی اتیلن را همراه با ویژگی و روش اتصال آن در سیستم لوله کشی توضیح می دهیم.

اتصالات زانویی در اتصالات جوشی فاضلابی و جوشی فشار قوی پلی اتیلن:

اتصالات زانو پلی اتیلن در هر یک از اتصالات جوشی به دو صورت ۴۵ درجه و ۹۰ درجه می باشند.

 1. زانو جوشی فاضلابی
 2. زانو جوشی فشار قوی

اتصالات زانویی در اتصالات الکتروفیوژن پلی اتیلن:

اتصالات زانویی الکتروفیوژن عموماً با زاویه های ۴۵ و ۹۰ درجه که دارای فیش یا پین برای نصب به کار می آید.

 1. زانو الکتروفیوژن : این اتصال همانند دیگر اتصالات زانویی برای تغییر مسیر و اتصال به لوله است و روش اتصال آن که به صورت جوشکاری برای خطوط انتقال گاز و آبرسانی کاربرد زیادی دارد.

اتصالات زانو پلی اتیلن الکتروفیوژن با روش جوش الکتروفیوژن به لوله پلی اتیلن متصل می شود.

اتصالات زانویی در اتصالات پیچی پلی اتیلن :

اتصالات زانویی پیچی پلی اتیلن از بدنه، سرپیچ، اسپلیت رینگ، بوشینگ و ارینگ تشکیل شده که نصب آن ها را آسان و سریع می کند، این اتصال با انواع مختلفی که در زیر مشاهده می کنید بصورت ۹۰ درجه تولید می شوند.

 1. زانوی نر : از اتصالات رزوه دار که بخش اتصال خارجی بصورت نری (یا رو دنده) جهت اتصال، انشعاب و تغییر مسیر لوله است، زانو نر پیچی پلی اتیلن برای اتصال شیرالات به لوله پلی اتیلن در سیستم های آبیاری نیز استفاده می شود.
 2. زانوی ماده : این زانو یک طرف آن دارای رزوه از داخل می باشد که برای اتصال و تغییر مسیر لوله پلی اتیلن به یک قطعه فلزی دنده ای استفاده می شود، زانو ماده پیچی پلی اتیلن نسبت به زانو نر پیچی پلی اتیلن با درصد شکنندگی کمتر و از استقامت بالاتری برخودار است که برای آبیاری قطره ای و بارانی بسیار کاربرد دارد.
 3. زانوی مساوی : این اتصال با دو خروجی یکسان برای اتصال و تغییر مسیر دو لوله پلی اتیلن با سایز یکسان در پروژه های کشاورزی، آبرسانی و دیگر تجهیزات آبیاری استفاده می شود.

اتصالات زانو پلی اتیلن پیچی بدون نیاز به جوشکاری با استفاده از آچار مخصوص با حرکت پیچی جهت اتصال به لوله و یا تجهیزات دیگر است، این نوع اتصالات زانویی با آب بندی کامل برای پروژه های کوچک تر که قطر لوله‌ کمتر است بسیار مناسب می باشد.

زیرا اتصال آن به لوله هایی با قطر های قطور دشوار است و ممکن است به خوبی متصل نشوند به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای لوله های قطور از روش اتصال جوش پلی اتیلن استفاده شود.

بنابراین اتصالات زانویی با زوایای استاندارد ۳۰، ۴۵، ۶۰ و ۹۰ درجه برای تغییر مسیر دلخواه لوله در سیستم لوله کشی استفاده می شود، همچنین شرکت هایی همچون طراحان کالا در زمینه تولیدات اتصالات پلی اتیلن فعالیت می کنند که می توانید در صورت انتخاب زاویه ای دیگر بصورت سفارشی از طریق تماس با کارشناسان بخش فروش درخواست خود را ثبت کرده و پس از مدت زمان مشخص زانوی پلی اتیلن مورد نظر را با قیمت مناسب در ابعاد و زاویه دلخواه دریافت کنید.

مهندسین پروژه های لوله کشی اعم از آب، فاضلاب و گاز می توانند از زانو پلی اتیلن در سیستم مورد نظر با توجه به متریال و نوع پروژه از این اتصال استفاده کنند.

روش های تولید انواع اتصالات زانویی پلی اتیلن طراحان کالا

مزایای اتصالات زانویی پلی اتیلن برای استفاده در سیستم های لوله کشی

 1. سبک بودن اتصالات زانویی به دلیل استفاده از مواد اولیه پلی اتیلن که موجب حمل و نقل آسان، نصب راحت آن ها شده است.
 2. مقاومت زانو پلی اتلین در برابر فشار و ضربات که از مهمترین مزایای این اتصال است، این ویژگی باعث شده اتصال با تحمل فشار بالا مانند خاک و تنش هایی چون زلزله و رانش زمین و یا هر عوامل خارجی دیگر مستحکم بماند.
 3. عملکرد بینظیر اتصالات زانویی پلی اتیلن در برابر سایش و پوسیدگی با مواد شیمیایی مختلف می تواند یک انتخاب مناسب برای محیط های اسیدی و بازی و یا هر مواد مایع که دارای مواد جامد غیر محلول است باشد.
 4. اتصال پذیری آسان اتصالات زانویی به لوله پلی اتیلن که موجب ایجاد یک سیستم حرفه ای در لوله کشی می شود.
 5. انعطاف پذیری بالا اتصال که تحمل انواع تنش‌ های کششی و فشار های مختلف را دارد و همچنین به دلیل سطح سختی که دارند، جوندگان توانایی آسیب رساندن به این اتصالات را ندارند.
 6. جریان پذیری عالی این اتصالات به دلیل سطح درونی صاف که موجب سرعت حرکت یکنواخت در سیال می شود.

تمامی این مزایایی که شرح دادیم سبب عمر طولانی مدت اتصال زانو پلی اتیلن شده به طوریکه گاهاً این تجهیزات تا ۵۰ سال عمر مفید می کنند، البته قابل ذکر است که تمامی ویژگی های ذکر شده برای اتصالات زانویی با جنس پلی اتیلن مرغوب است، پس هنگام خرید زانو پلی اتیلن باید دقت کنید از چه مراکزی تهیه می کنید.

نحوه نصب زانو پلی اتیلن

لوله کشی مانند جاده ی پر پیچ و خمی است که برای عبور از آن نمی توان به صورت صاف عبور کرد، پس وجود اتصالاتی نظیر زانو پلی اتیلن و دیگر اتصالات برای ایجاد انحراف مسیر لوله کشی لازم است که برای راه اندازی لوله کشی باید روش اتصال زانو پلی اتیلن به لوله را بدانیم

همانطور که تا اینجا متوجه شدیم روش جوشکاری اتصالات زانویی در اتصالات پلی اتیلن با یکدیگر متفاوت است، پس بطور جداگانه هر یک از این اتصالات زانو پلی اتیلن را به طور مختصر شرح می دهیم.

1. اتصال زانو جوشی پلی اتیلن با هر زاویه ی دلخواه از روش جوش لب به لب با دستگاه جوش بات فیوژن انجام می شود و باید دقت داشته باشیم که ضخامت اتصال با لوله پلی اتیلنی که به یکدیگر جوش داده می شود یکسان باشد و پس لبه های لوله و زانو را حرارت داده و صفحه گرم کن را با درجه حرارت مشخص ما بین دو قطعه می گذاریم و هر دو را را به آن می فشاریم.

بعد از آن فشار آرام تر شده و صفحه را که برای ایجاد گرمای یکنواخت و نفوذ گرما به لوله ما بین دو قطعه قرار دادیم را برداشته و مدتی را برای خنک شدن محل اتصال منتظر مانده تا جوشکاری تکمیل شود، در آخر باید بگوییم لوله کشی اتصالات زانویی با این روش دارای جوش دائمی می باشد.

2. حال نیز به اتصال زانو الکتروفیوژن پلی اتیلن اشاره می کنیم که این روش به دلیل امنیت بالا برای خطوط انتقال گاز و آیرسانی بسیار پیشنهاد می شود، این روش اتصال با دستگاه الکتروفیوژن که از طریق پین های رو زانویی به سوکت دستگاه متصل شده و توسط بارکد خوان اطلاعات اتصال خوانده و زمان جوش مشخص می شود و با زدن دکمه شروع عملیات جوشکاری آغاز می شود.

نکته ای باید به اشاره کنیم این است که در اتصالات الکتروفیوژنی ضخامت و فشار کاری یکسان بین لوله و اتصال مطرح نیست و می تواند یکی نباشند به این دلیل که لوله ها داخل اتصال قرار گرفته یا اینطور بگوییم که جوشکاری روی سطح خارجی لوله انجام می شود.

3. روش لوله کشی آخر مربوط به اتصال زانو پیچی پلی اتیلن است که بدون جوشکاری با حرکت پیچی به لوله متصل می شود.